هفت توصیه طلایی برای مدیریت استرس

۱٫ بفهمید که چگونه به شما استرس دست می‌دهد.
هر کسی به شکل منحصر به فرد و متفاوتی استرس را تجربه می‌کند. شما خودتان چگونه می‌فهمید که دچار استرس هستید؟ در این زمان‌ها افکار یا رفتار شما چه فرقی با مواقعی دارند که احساس استرس نمی‌کنید؟ زمانی که بتوانید بهتر استرس خود را بشناسید، آن‌گاه می‌توانید بفهمید که چه هنگام و در چه زمینه‌هایی باید تلاش کنید تا چالش استرس خود را حل کنید.در بسیار از مواقع نفهمیدن درست استرس خود باعث می‌شود که فرد بیشتر کلافه شود و حتی احساس فشار روانی بیشتری هم بکند.

۲٫ منابع استرس خود را شناسایی کنید.
چه وقایع یا موقعیت‌های احساسات استرس‌آمیز را در شما بیدار می‌کنند؟ این‌ها به کدام یک از زمینه‌های زندگی شما مربوط هستند؟ آیا عوامل استرس‌زا بچه‌ها، خانواده، سلامت، تصمیمات اقتصادی، کار، روایط یا فرد دیگری هستند؟ زمانی که بتوانید منبع استرس خود را به درستی شناسایی کنید، در واقع گام اول به سوی حل مشکل را برداشته‌اید و می‌دانید که باید تمرکز و تلاش خود برای گذر از چالش استرس را در کجا متمرکز کنید

۳٫ نشانه‌های استرس خود را بشناسید.
افراد استرس را به گونه‌های متفاوتی تجربه می‌کنند. شما ممکن است در تمرکز یا تصمیم‌گیری به مشکل بر بخورید، احساس خشم، کلافگی یا افسار گسیختگی کرده یا سردرد، گرفتگی عضلات یا کمبود انرژی بگیرید. استرس یک تجربه شناختی و فیزیکی است. مغز و بدن شما زمانی که استرس را تجربه می‌کنند، به شما علامت‌هایی می‌دهند. علامت‌های استرس خود را بشناسید تا بفهمید که چه مواقعی دچار استرس شده‌اید و شدت استرس شما چقدر است.

۴٫  بفهمید که در رویارویی با استرس معمولاً چه می‌کنید.
مشخص کنید که از روش‌های ناسالم برای مقابله با استرس استفاده می‌کنید یا نه، روش‌هایی مثل سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و کم یا زیاد غذا خوردن. آیا این رفتار برای شما عادی است یا تنها در شرایط یا موقعیت خاصی دست به آن می‌زنید؟ آیا در نتیجه دست دادن احساس فشار و ناراحتی تصمیمات ناسالم می‌گیرید؟

۵٫ راه‌هایی سالم برای مدیریت استرس پیدا کنید.
فعالیت‌هایی سالم و کاهش‌دهنده استرس را در نظر بگیرید، مثل مراقبه و تمدد اعصاب، ورزش‌کردن یا درد و دل کردن با دوستان یا خانواده. به خاطر داشته باشید که رفتارهای ناسالم در طول زمان ایجاد شده و تقویت می‌شوند و تغییر آن‌ها دشوار است. سعی نکنید یکباره تمام رفتارهای ناسالم خود را اصلاح کنید و باری سنگین‌تر از توان خود را بردارید. روی تغییر هر بار یک رفتار تمرکز کنید.

۶٫ مراقب خودتان باشید.
درست غذا بخورید، به اندازه کافی بخوابید، آب زیاد بنوشید و فعالیت بدنی منظم داشته باشید. با انجام فعالیت‌های مثل یوگا، قدم‌زدن، رفتن به باشگاه یا ورزش کردن از داشتن ذهن و بدن سالم اطمینان حاصل کنید. به صورت منظم به تعطیلات بروید یا از کار مرخصی بگیرید و خود را در کار غرق نکنید. هر چقدر هم که زندگیتان شلوغ شد، زمانی را برای خودتان کنار بگذارید، حتی برای کارهایی ساده مثل خواندن یک کتاب خوب یا گوش دادن به موسیقی مورد علاقه‌تان.

۷٫  دستتان را به سوی دیگران دراز کنید.
پذیرفتن کمک از سوی یک دوست یا یکی از اعضای خانواده برای حمایت می‌تواند قابلت شما را در مدیریت استرس بهبود بخشد. اگر احساس فشار استرس مدت‌هاست که ادامه دارد، می‌توانید با یک روان‌شناس صحبت کنید. روان‌شناس می‌تواند به شما کمک کند که بهتر استرستان را مدیریت کنید و رفتارهای ناسالمتان را تغییر دهید.