سوالات رایج

روان‌درمانی چیست؟

روان‌درمانی به درمانجو کمک می‌کند با ضربه‌های عاطفی، بحران‌ها، شکست‌ها و تغییرات رشد کنار بیاید. روان‌درمانی امکان شناخت و سپس کنارگذاشتن رویکردهای ناکارآمد در چالش‌های زندگی و کشف استعدادها و توانایی‌ها و نقاط قوتی را که قبلاً ناشناخته مانده‌اند، برای مردم فراهم می‌آورد.

چگونه یک درمانگر انتخاب کنیم؟

درمانگران بنابر تخصص و تجربه‌شان معمولاً در یکی از حوزه‌های روان‌شناسی کارآمدتر هستند. مثلاً درمانگری در حوزه‌ی کودک متخصص است و درمانگر دیگری در حوزه‌ی اختلالات روانی. معمولاً درمانگری که ادعا می‌کند در تمامی حوزه‌های زندگی تخصص دارد، بی‌تجربه و کم صلاحیت است. نکته‌ی بعدی اینکه صرف داشتن مدرک تحصیلی بالاتر نمی‌تواند شاهدی خوب برای صلاحیت درمانگر باشد. چه بسا روان‌شناسی که با مدرک کارشناسی ارشد ولی با تجربه بیشتر و تخصص‌گرایی در یک حوزه بهتر بتواند از یک روان‌شناس با مدرک دکتری ولی با تجربه کمتر و ادعای تخصص در همه حوزه‌ها درمان را انجام بدهد.

مشکلات معمول در مشاوره چیست؟

مشکلات در حوزه‌های کودک، نوجوان و زوج‌ها بیشترین حجم را در بین مشاوره‌های روان‌درمانگران و مشاوران تشکیل می‌دهند.

مسئولیت‌های شما در مشاوره چیست؟

  • ایجاد رابطه‌ی درمانی مناسب که مراجع به یک اعتماد نسبی برسد و باور کند که مشاور می‌تواند مشکل او را حل کند.
  • نداشتن هیچ‌گونه سوء‌برداشت و قضاوت و بی‌اعتمادی نسبت به مراجع به دلیل آن‌چه می‌گوید.
  • تعهد صد در صد برای حل مشکل مراجع به صورتی که بعد از مشاوره جلسه اول و شنیدن مشکلات مراجع، گویی مشکل فقط از آنِ مراجع نیست و برای مشاور هم هست.
  • استفاده همه‌جانبه از تخصص و تجربه برای حل مشکل مراجع٫
  • ارجاع مراجع به یک روان‌شناس یا روان‌پزشک دیگر در صورت نیاز٫

از مشاور خود چه انتظاری می‌توانید داشته باشید؟

  • به شما فارغ از جنسیت و ن‍ژاد و سواد احترام بگذارد.
  • به تمامی آن‌چه می‌گویید با دقت گوش کند.
  • تمامی تلاش خود را برای حل مشکلات شما انجام دهد.
  • نسبت به حل مشکلات شما متعهد باشد.
  • در صورت نیاز و نداشتن تخصص برای رفع مشکلات شما، بلافاصله به روان‌شناس دیگری ارجاع دهد.

فرآیند رزرو وقت چگونه است؟

به لینک مراجعه شود.

روند درمانی به چه صورت است؟

هر روان‌شناس و مشاوری بنابر روش درمانی که در آن تخصص و تجربه دارند، جلسات مشاوره‌ی خود را تنظیم می‌کنند. معمولاً جلسه‌ی اول فقط صرف شرح‌حال مراجع می‌شود. جلسات بعدی مشمول درمان و ارائه‌ی تکالیف خانگی می‌شود. هر جلسه‌ی درمان معمولاً یک ساعته است که البته به تبع روش درمانی و مشکل مراجع این زمان کم یا زیاد می‌شود. جلسات درمان در ایران به‌طور میانگین بین پنج تا ده جلسه است.

ساعات کار مرکز بیدار چگونه است؟

مرکز خدمات مشاوره‌ای بیدار هر روز به جز جمعه‌ها و تعطیلات رسمی دیگر، از ساعت هشت و نیم صبح تا هشت شب به‌طور بی‌وقفه باز است. مشاوران در این ساعات بنابر برنامه‌ی از پیش‌تعیین‌شده حضور می‌یابند و استفاده از جلسات مشاوره فقط با تعیین وقت قبلی مجاز است.

فرآیند شرکت در کارگاه چگونه است؟ چه شرایطی نیاز است؟

در هر فصل به طور میانگین یک کارگاه عمومی و یک کارگاه تخصصی برای روان‌شناسان برگزار می‌شود که از یک ماه قبل از برگزاری اطلاع‌رسانی می‌شود. شرایط شرکت در هر کارگاه متفاوت است.