کتابخانه : درمان های روانشناختی
  آموزش ایمن سازی در مقابل استرس
نویسنده کتاب حاضر که خود یک روان شناس بالینی است ، در هفت فصل کوشیده است با استفاده از دیدگاههای نوین شناختی – رفتاری و تجارب بالینی خویش روشی را برای ایمن سازی و مصون کردن افراد در مقابل تاثیرات عوامل استرس زا ارایه دهد ؛ این روش از طریق پرورش مهارت های مقابله انطباقی توصیف شده است .

  افسردگی برداشتها و درمان شناختی
کتاب حاضر که به منظور معرفی برداشت ها و روش های رفتاری و شناختی افسردگی به دانشجویان روان شناسی بالینی و روان پزشکی تهیه شده است ، در 3 بخش سعی دارد برداشت ها و روش های رفتاری در معالجه افسردگی ( بخش اول ) ، رویکرد شناختی به درمان افسردگی ( بخش دوم ) و ارایه راه های مقابله با افسردگی ، معرفی آزمون های نومیدی و افسردگی بک ، آزمون افسردگی و شاخص ارزشیابی اضطراب هامیلتون و تست افکار خودکار را ( بخش سوم ) مورد بررسی قرار دهد.


  خانواده درمانی پایه
به طور کل ، هدف کتاب حاضر که حاوی نظریه ها و فنون درمانی در مورد خانواده هاست ، مبانی زیر بنایی « خانواده درمانی » را شامل می شود. به عبارت دیگر، خواننده طی 16 فصل با کلیات فنون درمانی و انواع راهبردهای خانواده درمانی آشنا می شود. خواندن کتاب حاضر صرفا برای آماده ساختن فرد برای انجام خانواده درمانی است. در واقع برای انجام کار بالینی با خانواده لازم است درمانگر اطلاعات و تجربیات بیشتری ، فراتر از مطالب مقدماتی این کتاب داشته باشد.  افکار پلید
کتاب « افکار پلید» به معرفی رویکردی نوین از شناخت درمانی به نام « شناخت درمانی سازه گرایی – رفتاری » می پردازد که از دو نظریه الهام گرفته است : الف ) نظریه دلبستگی جان بالبی و ب ) نظریه جرج کلی درباره سازه های شخصی . در رویکرد مذکور فرض بر این است که اختلال های روانی زمانی پدید می آیند که نظریه ها و فرضیه ها ( ساخت ها ) ی فردی نتوانند پاسخگوی واقعیت ها و رخدادها باشند. در کتاب حاضر به جنبه های درمانی این رویکرد جدید ، به اختلالاتی چون اسکیزوفرنی ، پارانویید و وسواس پرداخته شده است.

  روان درمانی تحلیلی
در واقع، کتاب حاضر رویکردی کلاسیک از روان تحلیل گری را مورد توصیف قرار می دهد و بر مسایل انسانی ناشی از تعارض تمرکز دارد. در سراسر کتاب پیشنهادهایی برای حل مشکلاتی که افراد مبتدی با آن مواجه می شوند، ارائه شده است. امتیاز کتاب حاضر به این است که تمامی مطالب فوق را به گونه ای مطرح کرده است که دانشجویان رشته روان شناسی بالینی، مشاوران و سایر درمانگران می توانند « روان درمانی تحلیلی » را به طور عملی در حل برخی از مشکلات ایجاد شده در جلسه درمان به کار گیرند.
  روان درمانی کوتاه مدت
کتاب حاضر از سری کتابهای راهنمای عملی در روان شناسی بالینی است که بر پایه تحقیقات موجود، اصول عملی روان درمانی کوتاه مدت و تجربه بالینی چندین ساله نویسنده نوشته شده است. در این کتاب ، مفاهیم مربوط به روان درمانی در یک چارچوب التقاطی و با تاکید بر تحقیق تجربی مورد بررسی قرار گرفته است.
  کمکم کن غمگینم
درمان افسردگی در کودکان و نوجوانان

  مقابله با افسردگی و شیوه های درمان آن
یکی از محاسن اثر حاضر، توانا ساختن خواننده برای تشخیص درست علائم افسردگی در خود و دیگران است که با زبانی روان و شیوا بیان شده است. از دیگر مزایای این کتاب، آموزش مهارت هایی در جهت پیشگیری از افسردگی و یا درمان آن است که با توسل به شیوه های شناخت درمانی توضیح داده می شود.

  زندگی عاقلانه
کتاب حاضر یکی از اولین کتاب های عامه خوان است که طی آن نحوه برخورد با مشکلات هیجانی را نشان می دهد ، کتاب حاضر به عنوان یکی از قدرتمندترین و مشهورترین کارهای صورت گرفته در زمینه درمان عقلانی – هیجانی مطرح است. از محاسن کتاب ، ترجمه روان و ویراستاری خوب آن است که علاوه بر آسان کردن فهم نظریه عقلانی – هیجانی به جذابیت مثال ها و گفتگوی بین بیمار و درمانگران افزوده است. کتاب با زبانی ساده ولی علمی نگاشته شده که استفاده از آن را نه فقط برای متخصصان که برای تمامی اقشار یک جامعه مفید کرده است.


  زناشویی درمانی(از دیدگاه رفتاری - ارتباطی )
در اثر حاضر ، پایه های عملی و مفهومی ازدواج و زناشویی مورد تحلیل و تفسیر قرار می گیرد. امتیاز کتاب حاضر نیز بیشتر به تحلیل روابط بین زوجین برمی گردد که با ترجمه خوب مترجمان آن اثری کاربردی و قابل استفاده برای تمامی مشاوران، روان درمانگران و حتی زوج های علاقمند به برقراری ارتباط سالم است.
  فرهنگ شیوه های رفتار درمانی
اثر حاضر فرهنگی است در مورد فنون رفتار درمانی بالینی . مولفان کوشیده اند تا در این فرهنگ ، تمامی فنون مرسوم در این چارچوب درمانی را ذکر کنند و در این راه ، بیش از 150 محقق و درمانگر را به همکاری گرفته اند تا فرهنگی جامع و کارآمد را در این زمینه خاص در اختیار متخصصان رشته های مختلف روان شناسی و روان پزشکی قرار دهند.

  فنون خانواده درمانی
به طور کل، برای احاطه بر فنون خانواده درمانی در کتاب حاضر لازم است با مفاهیم نظری مینوچین در کتاب خانواده و خانواده درمانی آشنا باشد ، هر چند که زیر بنای نظری و عملی خانواده درمانی ساختی به طور کامل در اثر حاضر لحاظ شده است. به عبارت دیگر از امتیازات کتاب حاضر طرح مباحث جدی مشاوره و روان درمانی خانواده است که کاربرد سریع استفاده از چنین رویکردی را به خواننده آموزش می دهد.

  کاربرد روان درمانی
به طور کل، در این کتاب سعی شده است تا علاوه بر نشان دادن فن روان درمانی به چگونگی درمان افراد پسیکوتیک و کاربرد روان درمانی در درمان بیماران مبتلا به اسکیزوفرنیا نیز پرداخته شود. همچنین در برخی از فصول کتاب به مباحث شخصیت روان درمانگر، آموزش روان درمانی و سوالات مشترک روان درمانگران درباره روان درمانی پرداخته شده است.
  تغییرات زندگی (فشار روانی و شیوه های مقابله )
کتاب حاضر به صورت کاربردی ، تمام ابزارها ، تمرینات و بصیرتی را که برای آزاد شدن از چرخه فشار روانی و بهبود کیفیت زندگی لازم است ، در بر دارد. در واقع ، مجموعه تغییرات زندگی در قالب هفت جلسه تنظیم شده است که در آن ضمن تشریح کنترل فشار روانی ، برنامه چالش تغییر ، سبک های تشخیصی، راهبردهای مقابله ای ، و نقش آرمیدگی در کاهش فشار روانی را مورد بررسی قرار می دهد. یکی از محاسن این کتاب ، ارایه دستورالعمل های کاربردی کاهش فشار روانی است که آن را بیشتر برای افراد شاغل در حرف تخصصی و همچنین مشاوران شغلی و مدیران شاغل سودمند کرده است.

  فشار روانی (راههای شناخت و مقابله)
به طور کل اثر حاضر برای تمام افرادی که گونه ای در محیط زندگی خود اعم از محیط کار ، خانواده ، ارتباطات بین فردی، ... تحت فشار هستند، کتابی مفید و کاربردی است که علاوه بر تشریح نظریه های مربوط به این پدیده ، روش های مقابله با آن یا حداقل کاهش آن را به شیوه ای علمی و کاربردی توضیح می دهد. خواندن این کتاب آمادگی های لازم را برای مقابله با فشار روانی در افراد ایجاد می کند.
  مردم شناسی و روان شناسی هنری
در کتاب حاضر ، مباحثی مانند : نقش تئاتر عروسکی در روان درمانی کودکان و نوجوانان ، هنر درمانی و نقش آن در درمان کودکان معلول ، روان شناسی هنر برای کودکان عادی و استثنایی ، کاربرد روانی هنرهای نمایشی در آموزش و پرورش کودکان و نوجوانان ، نقش هنرهای دستی در درمان بیماران روانی ، هنر درمانی و نقش آن در درمان کمرویی و همچنین مبحث نقاشی کودکان مورد بررسی قرار گرفته است. از محاسن کتاب ذکر داستان های فولکوریک با زبانی ادیبانه است که بر غنای کتاب افزوده است.

  مقدمه ای بر روان درمانی- نظریه ها و روشهای رایج
در واقع، کتاب مقدمه ای بر روان درمانی، طی 10 فصل به توصیف و تحلیل نظریه ها و روش های رایج در این زمینه می پردازد. موضوع اصلی کتاب، بیانگر اشخاصی است که می خواهند با استعانت از شیوه های روان شناسی، آلام روانی انسان ها را تسکین دهند. به طور کل کتاب حاضر با نگاهی همه جانبه به روان درمانی های مختلف و تشریح نظریه ها و روش های رایج، مجموعه جامعی را برای مشاوران و درمانگران فراهم آورده است.
  وسواس- برداشت ها و درمان رفتاری
کتاب حاضر که توسط یکی از روان شناسان و درمانگران مجرب ترجمه شده است، به علت در برداشتن آخرین اطلاعات درباره بیماری وسواس و همچنین به خاطر ارایه یک روش رفتاری مشخص برای معالجه سرپایی بیماری وسواس، کتابی معتبر و کاربردی محسوب می شود. اثر حاضر که چندین ضمیمه کاربردی مرتبط با موضوع دارد، کتابی مفید و معتبر برای تمامی دست اندرکاران مسایل بهداشت روان کشور است.